برای مامان, دانشنامه بست لایف, نوزاد نارس

رابطه شیر‌مادر با رشد مغز نوزاد نارس

آیا شیر مادر باعث رشد مغزی در نوزاد نارس میشود؟

در دهه های گذشته پزشکان معتقد بودند نوزادانی که قبل از پایان هفته 37بارداری متولد شوند در سنین بالاتر قدرت یادگیری پائینی دارند و مهارت تفکر در آن ها نسبت به سایرین کمتر است. محققان و پژوهشگران با بررسی‌های متعدد به این نتیجه سرده اند توانایی یادگیری مختل شده در نوزادان نارس با تغییر ساختار بخشی از مغز برای کمک به ارتباط سلول‌ها با هم در ارتباط می باشند. پس از آزمایشات گسترده توسط محققان اسکاتلندی این نتجیه حاصل شده که شیر مادر میتواند به رشد بافت‌های آسیب دیده مغز نوزادان کمک کند.

گرچه تغذیه با شیرمادر برای نوزادان بسیار مفید است،اما برای شروع زندگی نوزدان نارس که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و رشد آن ها تکمیل نشده بهترین گزینه است.

پژوهشگران در دانشگاه ادینبورگ بر روی اسکن MRI و اطلاعات تغذیه(شیر مادر،شیر اهدا شده،داروهای تغذیه ای) حدود 50 نوزاد نارس که در هفته 7 بارداری متولد شده بودند آزمایشات گسترده ای را انجام دادند.

نتیجه حاصله نشان میداد نوزادان نارسی که از شیر مادر تغذیه کرده بودند نسبت به نوزادان نارس دیگر ارتباط مغزی‌شان بهبود یافته است.

به عقیده محققان شیر‌مادر رابطه مستقیم با رشد مغز نوزادان زودرس دارد اما این آزمایشات همچنان در حال ادامه می باشد تا نقش اساسی شیرمادر بر ادامه زندگی این نوزادان مشخص شود.

خواص شیر مادر برای نوزدان عجول و صبور

یکی از مهمترین و اصلی ترین منابع مواد مغذی برای نوزادان طبیعی و زودرس شیر مادر است. با توجه به اینکه سیستم ایمنی نوزادان به خصوص نوزادان زود متولد شده بسیار ضعیف و آسیب پذیر است بسیاری از عناصر موجود در شیر مادر میتواند در مقابل عفونت و بیماری‌ها سلامت نوزادان را حفظ کنند. پروتئین‎های موجود در شیر مادر بسیار راحت‎تر از پروتئین موجود در شیر گاو هضم می‎شوند.  

فواید شیرمادر برای نوزادان چیست؟

  1. موجب افزایش هوش و تقویت یادگیری نوزاد می‌شود
  2. سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و املاح معدنی است
  3. از ابتلا به بیماری هایی نظیر ذات الریه، آنفولانزا، آلرژی، عفونت گوش میانی، اسهال، سرخجه، مسمومیت غذایی و… جلوگیری میکند
  4. موجب سلامت دهان و دندان میشود
  5. از اختلالات روانی و شخصیتی جلوگیری میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.