دانشنامه بست لایف, مراقبت تکاملی

«سخنی درباره آشیانه کودک»

استفاده از آشیانه به کودک شما این فرصت را می دهد تا خواب راحت و آسوده داشته باشد و با خواب عمیق کودک، والدین نیز می توانند در طول شب،خوابی راحت داشته باشند.
زمانی که نوزاد در تخت پدر و مادر، بین ایشان، به خواب رفته و زمانی که نوزاد در تخت خودش،کالسکه یا گهواره اش خواب است می توان از آشیانه استفاده کرد.
تمام افرادی که از آشیانه استفاده می کنند اذعان کرده اند که این وسیله کاربرد های متنوع دیگری نیز دارند،از جمله وقتی که فرد بزرگسالی بخواهد استراحت کند می تواند آن را زیر سرش قرار دهد تا سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.
آشیانه به نوعی یک تشکچه دارای لبه های نرم و مناسب است که فضای دنج و راحتی را برای خواب فراهم می آورد که داخل آن کودک شما به خوبی به خواب می رود چرا که بسیار شبیه رحم مادر می باشد.
در زمان خواب شب می تواند داخل تخت والدین بین پدر و مادر قرار داده شود و والدین بدون استرس خواب راحتی را تجربه کنند.
آشیانه به این دلیل که فضای زیادی را اشغال نمی کند به راحتی داخل گهواره یا کالسکه نوزاد جا میگیرد و تا سن 6-4 ماهگی برای شیرخوار قابل استفاده است و باعث می شود کودک مراحل خواب را در تخت خودش طی کرده و در این زمینه آموزش ببیند.
آشیانه در زمان مسافرت نیز بسیار کاربردی است. زیرا نوزاد حتی وقتی که از خانه دور است،حس راحتی داشته و حس می کند در خانه خودش قرار دارد.
از آشیانه در بخش های مراقبت ویژه نوزادان و بخش زنان و زایمان نیز استفاده می شود.
Baby Nest یک محصول سوئدی است که در این کشور از موادی تولید می شود که برای استفاده نوزادان گواهی نامه سلامت داشته و موادتشکیل دهنده آن ضد حساسیت، ضد باکتری، ضدآب است و کاملا بی ضرر برای استفاده نوزادان می باشد.
ابعاد این نوع آشیانه با کوتاه و بلند کردن بندهایش برای جثه نوزاد قابل تغییر است و این یک مزیت عالی به شمار می رود.
لبه های آشیانه طوری طراحی شده اند که حتی زمانی که والدین کنار کودک دراز کشیده اند بتوانند تماس چشمی با او برقرار کنند و همچنین لبه های آن نرمی و انعطاف پذیری مناسبی داشته تا در زمان نیاز به تغذیه از سینه مادر در صورت نیاز پایین آورده شود.
استفاده از آشیانه زمانی که نیاز است نوزاد از تخت خود جا به جا شده و به مکان دیگری برده شود بسیار مناسب است زیرا نوزاد همواره تصور می کند که در خانه خودش است.
Baby Nest از سال 2003 تا کنون یک محصول دوست داشتنی و مناسب برای تامین خواب امن نوزاد به شمار می آید.
همه پدران و مادران باید یک آشیانه در منزل خود داشته باشند.
*پیش زمینه*
مراقبت آغوشی کانگورویی نوعی مراقبت است که در آن مادر نوزاد خود را بین دو سینه خود نگه داشته و به وسیله تماس پوست به پوست مادر و نوزاد گرمای بدن نوزاد به بهترین شکل تامین شده و آرام سازی نوزاد انجام می شود.
این نوع مراقبت یک روش بسیار قدیمی است که در بسیاری از بیمارستان هایی که بخش های مربوط به نوزادان نارس دارند غالبا اجرا می شود.
زمانی که مادر در دسترس نباشد از گرم کننده مصنوعی استفاده می شود بدین معنی که به جای اینکه مادر نوزاد را در آغوش گرفته و گرم کند، نوزاد داخل آشیانه قرار می گیرد و آشیانه از موادی تولید شده که گرما را به خود جذب می کند و به نوعی مراقبت آغوشی بدون حضور مادر با وجود آشیانه امکان پذیر است.
امروز در بسیاری از بیمارستان های زنان و زایمان و بخش های NICU از آشیانه هایی استفاده می شود که از جنسی ساخته شده که قابلیت گرم شدن به وسیله ی آب گرم را دارند و این مدل آشیانه ها به نوزادان بستری بسیار کمک کننده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.