دانشنامه بست لایف, نوزاد نارس

سوالات متداول در مورد نوزاد نارس

نوزاد نارس و سوالات مردم

نوزاد نارس یکی از ترس های است که زوج ها با آن روبرو هستند و سوالاتی در این مورد وجود دارد که همیشه پیرامون نوزادان نارس مطرح میگردد،در این مقاله به پرسش و پاسخ در مورد نوزاد زودس میپردازیم.

زایمان زودرس چیست؟

زایمان زودرس (همچنین به عنوان نارس شناخته می شود) زمانی است که نوزاد خیلی زود به دنیا می آید، قبل از اینکه هفته 37 بارداری کامل شود. هر چه نوزاد زودتر به دنیا بیاید، خطر مرگ یا ناتوانی جدی بیشتر است. در سال 2020، تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد حدود 16 درصد از مرگ و میر نوزادان را به خود اختصاص داده است.

نوزادان نارس چه مشکلاتی دارند؟

نوزادان نارس بیشتر از نوزادان ترم به مشکلات سلامت مزمن مبتلا می شوند – که برخی از آنها ممکن است نیاز به مراقبت در بیمارستان داشته باشند. عفونت ها، آسم و مشکلات تغذیه احتمال بروز یا تداوم بیشتری دارد. نوزادان نارس نیز در معرض خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) هستند.

آیا نوزاد 7 ماهه، نوزاد نارس است؟

نوزادانی که قبل از هفته سی و هفتم بارداری متولد می شوند نارس محسوب می شوند. نوزادان نارس گاهی اوقات به عنوان “زودرس” نیز شناخته می شوند. مادران نارس اغلب مضطرب و ترسیده اند. زایمان زودرس بیشتر در معرض خطر یک یا چند عارضه است.

علت اصلی تولد نوزاد نارس چیست؟

علل عبارتند از حاملگی چند قلو، عفونت و شرایط مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا. با این حال، اغلب هیچ علتی شناسایی نمی شود. همچنین ممکن است یک تأثیر ژنتیکی وجود داشته باشد.

آیا نوزادان نارس می توانند طبیعی شوند؟

نوزادی که قبل از هفته سی و هفتم متولد می شود به عنوان نوزاد نارس یا نارس شناخته می شود. پیشرفت‌های پزشکی به این معناست که از هر 10 نوزاد نارس بیش از 9 نوزاد زنده می‌مانند و بیشتر آنها به طور طبیعی رشد می‌کنند.

عوامل خطر زایمان زودرس چیست؟

ژنتیک
سن مادر
برخی عوامل سبک زندگی و محیطی
تأخیر یا عدم مراقبت بهداشتی در دوران بارداری
سیگار کشیدن
نوشیدن الکل
استفاده از داروهای غیر قانونی
خشونت خانگی، از جمله آزار جسمی، جنسی یا عاطفی

زودترین زمان زایمان زودرس(خطرناک) چقدر است؟

نوزادانی که قبل از ترم کامل (قبل از 37 هفتگی) به دنیا می آیند در برابر مشکلات مرتبط با نارس به دنیا آمدن آسیب پذیر هستند. هر چه نوزاد در دوران بارداری زودتر به دنیا بیاید، آسیب پذیرتر است. اگر نوزادی در حدود هفته 24 بارداری به دنیا بیاید، ممکن است زنده بماند.

آیا نوزادان نارس می توانند زندگی سالمی داشته باشند؟

نوزادان نارس ممکن است در بدو تولد به طور کامل رشد نکنند. آنها ممکن است مشکلات سلامتی بیشتری داشته باشند و ممکن است نیاز داشته باشند بیشتر از نوزادانی که دیرتر به دنیا می آیند در بیمارستان بمانند. به لطف پیشرفت‌های مراقبت‌های پزشکی، حتی نوزادانی که خیلی زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، امروز بیش از هر زمان دیگری زنده می‌مانند.

وزن مناسب برای نوزاد نارس چقدر است؟

وزن نوزادان نارس بسته به زمان تولد آنها متفاوت است. نوزادان ترم معمولاً حدود 7.7 پوند وزن دارند. نوزادان نارس دیررس بین 4.7 تا 6.3 پوند وزن دارند. نوزادان بسیار نارس می توانند بین 1.7 تا 3.75 پوند وزن داشته باشند.

آیا نوزادان نارس قد می کشند؟

بله،پارامترهای رشد تا پایان رشد سالانه ارزیابی شده است. یافته‌ها: در نمره نهایی SDS (SDS) کودکان متولد شده در ترم (30=n) و نوزادان نارس و AGA (70=n) (0.45 ترم در مقابل 0.22 نارس) تفاوت معنی‌داری وجود نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.