دانشنامه بست لایف, شیردهی

سوالات متداول درباره شیردهی و دوران شیردهی

شیردهی توسط مادر به نوزاد در رشد نوزاد نقش بسیار مهمی دارد؛بانوانی که برای اولی بار مادر میشوند سرشار از سوالات مختلفی در مورد نوزاد خود هستند بخش عمده ای از این سوالات در مورد شیردهی به نوزاد می باشد که در ادامه برخی از این سوالات را پاسخ می دهیم.

 

 

به چه علت یک سینه بیشتر از سینه دیگر شیر میدهد؟

در هفته اول بعد از زایمان سلول های سینه خودشان را برای تغذیه نوزاد آماده میکنند وشیر درون سینه ذخیره میشود،اما زمانی که شیردهی به نوزاد شروع میشود مادران احساس میکنند که یک سینه نسبت به سینه دیگر شیر بیشتری دارد و نگران میشوند که شاید یک امر غیر طبیعی باشد اما نگران نباشید همزمان با شیردهی به نوزاد سلول های سینه در حال رشد هستند و به کار تولید شیر ادامه میدهند پس نگرانی در این مورد وجود ندارد.

 

 

راحت ترین روش برای شیردهی به نوزاد چیست؟

روز های اول شیردهی توصیه میشود یک مکان و صندلی مناسب برای شیردادن داشته باشید که بتوانید به راحتی  و با آرامش نوزاد خود را شیر بدهید توجه داشته باشید استفاده از بالشت های شیردهی متنوع میتواند در این کار به شما کمک کند. همزمان با مکیدن سینه شما توسط نوزاد امکان بروز حساسیت روی سینه شما وجود دارد؛همچنین علاوه بر تاثیر بر بدن شما شیردهی بر ادرار نوزاد نیز اثر میگذارد.

آیا شیر مادر نسبت به شیر خشک بهتر است؟

شیرخشک با اینکه مواد مغذی بسیار دارد اما با توجه به ترکیبات شیمیایی که دارد هرگز نمیتواند جایگزین مناسبی برای شیر مادر باشد،تا زمانی که نوزاد بتواند غذا بخورد شیر مادر مواد مغذی لازم برای رشدش را فراهم میکند و به سیستم ایمنی بدن و سلامتی نوزاد کمک میکند و مانع ابتلا به عفونت و بیماری های مختلف برای نوزاد میشود. لازم به ذکر است شیردهی مادر به نوزاد در روزهای ابتدایی عشق و صمیمیت شما را نسبت به نوزاد افزایش میدهد.

چه نکاتی را در شیردهی باید بدانیم؟

استرس در دوران شیردهی از بارزترین اتفاقات می باشد مخصوصا اگر نوزاد اول شما متولد شده باشد؛در زمان شیردهی از استرس و نگرانی پرهیز کنید چرا که بر روی نوزاد تاثیر میگذارد،کاملا به خود اعتماد و اطمینان لازم را داشته باشید سعی کنید در دوران شیردهی حمایت همسر و خانواده خود را داشته باشید تا دچار افسردگی نشوید.

کلام پایانی:اگر در دوران شیردهی با درد مواجه شدید حتما به ماما مراجعه بفرمائید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.