دانشنامه بست لایف, نوزاد نارس

عوارض زایمان زودرس برای نوزاد

یکی از نگرانی افرادی که زایمان زودرس را تجربه میکنند،عوارض آن به خصوص برای نوزاد است.

زمانی که نوزاد شما عجولانه به دنیا می آید با توجه به وزنی که دارد عوارض کوتاه و بلند مدت بسیاری را تجربه میکند

اما سوالی که برای شما پیش می آید این است که زایمان پیش از موعد برای نوزاد زودرس دقیقا چه عوارضی را در پی دارد.

 

عوارض کوتاه مدت زایمان زودرس برای نوزاد زودرس

در هفته های اول زایمان، نوزاد زودرس به دلیل نابالغ بودن و عدم تکامل سیستم تنفسی با مشکلات تنفسی مثل آپنه و تنفس نامنظم دسته پنجه نرم میکند،علاوه بر این نوزاد نارس فشار خون پائینی دارد که این مورد سبب بروز مشکلات قلبی در این نوع نوزاد میشود. عارضه دیگری که در این نوع نوزادان شایع است و با توجه به زمان زایمان میزان آن متغیر است،خونریزی مغزی می باشد،که اکثرا با مراقبت های اصولی جمجه و پوزیشن دهی مناسب درمان میشود ولی گاها پیش می آید که شدیدتر نیز باشند و آسیب های بلند مدتی را برای نوزاد در پی داشته باشند. اما به همین موارد ختم نمیشود نوزاد نارس به دلیل کمبود ذخیره بافت چربی با مشکل تنظیم دمای بدن مواجه میشود و چون بدن این نوع نوزادان عجول نمیتواند گرمای کافی را تامین کند؛بیماری هیپوترمی یا سرمازدگی به سراغ این نوع نوزادان می آید که با استفاده از پتو های مناسب و کلاه های NIDCAP (در حفظ تعادل گرمای بدن نوزادان گرم نگه داشتن ناحیه سر اهمیت بسیاری دارد)میتوان دمای بدن را تا حد قابل قبولی کنترل کرد(نوزادان در دستگاه انکوباتور تا حدی گرمای اولیه را دریافت میکنند اما برای کنترل بهتر استفاده از پتو توصیه میگردد). مورد دیگری که در نوزاد طبیعی و نوزاد نارس مشترک است زردی یا کم خونی می باشد،با اینکه زردی دلایل مختلفی دارد اما نوازدان نارس و عجول بیشتر با این عارضه همراه هستند؛البته علاوه بر کمبود خون کمبود میزان کافی گلوکز نیز وجود دارد که باعث کمبود قندخون می شود.
عوارض کوتاه مدت و بلند مدت زایمان زودرس

عوارض بلند مدت زایمان زودرس برای نوزاد زودرس

برخی از عوارض زایمان زودرس امکان دارد تا بلند مدت و یا به صورت دائم با نوزاد همراه باشد و فقط به دوران نوزادی محدود نشود. نور و صدای محیط برای نوزاد طبیعی مشکل ساز نمیشود اما نوزاد نارس به نور و صدای محیط حساس است و واکنش نشان میدهد چون رگ ها در بخش پشتی چشم که محل قرار گیری اعصاب هستند متورم میشوند این نوزادان نسبت به نور محیط آسیب پذیر میشوند و امکان دارد در بلند مدت با مشکلات بینایی روبرو شوند، و در اثر قرار گرفتن مستقیم صدای محیط نیز با مشکلات شنوایی مواجه شوند. علاوه بر این موارد نوزادانی که زودرس متولد میشوند در سنین بالاتر با مشکلات یادگیری،رفتاری،ناتوانی فیزیکی و عدم رشد مناسب به خصوص در ناحیه دهان و دندان مواجه میشوند.

کلام پایانی

با اینکه این نوع نوزادان با عوارض زیادی روبرو هستند اما اگر به درستی از ابزار و ملزومات تخصصی استفاده شود تا حد بسیار زیادی میتوان این عوارض را کنترل کرد و به رشد طبیعی و زندگی طبیعی هدایت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.