برای مامان, دانشنامه بست لایف, شیردهی

مزایای شیردهی برای مادران

شیرمادر یا شیر خشک انتخاب برعهده شما می باشد که شیوه تغذیه نوزاد تازه متولد شده شما کدام باشد اما قبل از هرگونه انتخاب باید با مزیت ها و معایب ها آشنا شوید تا سلامت فرزندتان دچار مشکل نشود.

شیرمادر یک نعمت خدا دادی میباشد و هیچ نوزادی نباید از آن محروم شود اما امروزه در کشور های در حال توسعه به خصوص در اروپا و آمریکا با توجه به گسترش برند های تولید شیر خشک والدین(مادران)تمایل پیدا کرده اند تا به جای شیر خود از شیر خشک ها برای تغذیه نوزاد خود استفاده کنند.

که این تصمیم با مخالفت بسیاری از مراکز سلامت بین‌المللی مثل آکادمی اطفال آمریکا (aap) و انجمن متخصصان زنان و زایمان آمریکا روبرو شده است.

اما چرا تاکید بر شیر مادر است؛زیرا شیر مادر ترکیبی منحصر به فرد از ویتامین ها، املاح، پروتئین، چربی و… می باشد که نوزاد برای رشد به آن ها نیاز دارد و مواد شیمیایی مثل شیر خشک هرگز نمیتواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.

اما علاوه بر این ها شیر مادر یک ویژگی خاصی دارد و آن این است که ترکیبات شیر مادر در طول زمان شیردهی هم تغییر می‌کند، مثلا در هر بار شیردهی، شیر اولیه میزان به نسبت کمتری چربی و شیر آخری بیشترین میزان چربی را دارد تا نوزاد کاملا تغذیه شده و گرسنگی اش از بین برود. همچنین ترکیبات شیر مادر با گذر زمان و افزایش سن نوزاد هم تغییر می‌کند و متناسب با نیازهای بدن نوزاد و رشد او می‌شود(هضم و جذب پروتئین های موجود در شیر مادر برای نوزاد نسبت به شیر خشک بسیار راحت تر می باشد).

بر خلاف شیر مادر،شیر خشک محروم از هر گونه آنتی بادی می باشد و همین مورد سبب میشود بدن نوزاد در برابر باکتری ها و ویروس ها ضعیف باشد و در آینده با مشکلات گوارشی روبرو شود(دیابت، فشار خون بالا، سندرم مرگ ناگهانی، بیماری‌های تنفسی و نیز برخی از سرطان‌ها از دیگر بیماری‌ های هستند که با تغذیه نادرست ممکن است به سراغ نوزاد بیایند).

اما اگر بخواهیم تمام این موارد ذکر شده را فاکتور بگیریم شیردهی برای مادران نیز مزیت های دارد که در ادامه با آن ها آشنا میشویم.

 

الف)کاهش وزن اضافی مادر: مادرانی که به نوزاد خود شیر میدهند روزانه 500 تا 800 کیلوکالری میسوزانند؛به همین دلیل مادران شیرده هفته‌ای 500 تا 800 گرم وزن کم میکنند و رژیم های لاغری به این نوع مادران اصلا توصیه نمیشود.

ب)برگشت اندازه شکم مادر به حالت طبیعی: شیردهی و به آغوش کشیدن نوزاد تازه متولد شده سبب ترشح  هورمون اکسی توسین در بدن مادر میشود که این هورمون باعث میشود رحم مادر به حالت قبل از زایمان برگردد،علاوه بر این موارد این هورمون باعث آرامش و کنترل جریان خون در بدن مادران میشود به طوری که دیده میشود مادر نا خواسته در کنار نوزاد به خواب میرود.

ج)کاهش خطر سرطان سینه و رحم:بررسی و تحقیق پزشکان و محققان نشان میدهد شیردهی باعث میشود خطر سرطان سینه تا 50% و خطر سرطان رحم تا 30% کاهش پیدا کند.

کلام پایانی: شیر مادر یک موهبت الهی می باشد و هیچ نوزادی نباید از آن محروم شود .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.