دانشنامه بست لایف, شیردهی

میوه های ممنوع در دوران شیردهی

ویتامین های مورد نیاز نوزاد از طریق شیر مادر تامین میشود بنابراین توصیه میشود تا در دوران شیردهی مادران شیرده به تغذیه خود توجه کنند؛میوه ها سرشار از ویتامین های مختلف هستند اما برخی از میوه ها هستند که مصرف آن ها در دوران شیردهی به نوزاد توصیه نمیشود و مصرف آن ها برای نوزاد به خصوص نوزادی که نارس متولد شده عوارضی داشته باشد. مرکبات سرشار از ویتامین ث هستند اما برای مادران در دوران شیردهی توصیه نمیشوند چرا که برای نوزاد عوارض دردناکی دارند؛در ادامه برخی از این میوه ها را با هم بررسی میکنیم.

پرتقال

پرتقال یکی از محبوب ترین میوه ها در دسته مرکبات است اما مصرف پرتقال به دلیل ترکیبات اسیدی سبب ترش شدن شیر مادر و سوزش دستگاه گوارش نوزاد میشود و در نتیجه نوزاد دچار تهوع،دل درد و مشکلات گوارشی میشود. علاوه بر پرتقال مصرف کیوی و لیمو ترش(لیمو ترش خاصیت  ضد عفونی بالایی دارد) هم به دلیل ترکیبات اسیدی در دوران شیردهی به نوزاد توصیه نمیشود.

گریپ فروت

گریپ فروت از نظر ویتامین جزو غنی ترین میوه ها می باشد اما ترکیبات اسیدی آن مانند پرتقال و کیوی باعث مشکلات هضم در نوزادان زیر ۱۸ ماه می‌شود. مصرف گریپ فروت سبب میشود نوزاد بعد از خوردن شیر مادر  دچار سوزش و ناراحتی مری و معده  شود.

گیلاس و آلو قرمز

مصرف گیلاس و آلو باعث نفخ شکم نوزادان تازه متولد شده می‌شوند. نوزادان تازه متولد شده به خصوص نوزادان نارس هنوز سیستم گوارشی کاملی ندارند به همین دلیل بهتر است تا پایان دوران شیردهی از خوردن گیلاس و آلو قرمز پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.