نوزاد نارس

آشنایی با نوزاد نارس

آشنایی با نوزاد نارس

زایمان،سخت ترین چالش برای بانوان به خصوص بانوانی که برای اولین بار آن را تجربه میکنند

اما در میان این سختی ترس و استرسی نیز وجود دارد و آن ترس زایمان زودرس است

زایمانی که زودتر از هفته 38 بارداری اتفاق می افتد در این نوع زایمان که پیش از موعد مقرر اتفاق می افتد فرشته کوچک لقب نوزاد نارس(زودرس)را به خود میگیرد

نوزادی که فرصت کافی برای تکامل در رحم مادر را نداشته و شور و اشتیاق زیادی برای تولد سریع تر داشته این نوع نوزادان عجول کوچک و نحیفی دارند و زیر بافت بدن آن ها هنوز چربی به درستی شکل نگرفته است

این نوع فرشتگان کوچک نسبت به نوزادان طبیعی دارای علائم خاصی هستند که میتوان به برخی از آن ها اشاره کرد:

اندام تکامل نیافته

عدم رشد اندام نوزاد نارس

این نوع نوزادان به واسطه عدم رشد کافی (رشد انگشتان دست و پا ،عدم شکل گیری برجستگی لاله گوش و…) سایز و اندام بسیار لاغر و نحیفی و ابعاد کوچکتری به نسبت سایر کودکان دارند که این مورد بارز ترین نشانه این نوع نوزادان می باشد.

رنگ پوست متفاوت

رنگ پوست آنها مایل به صورتی می باشد و پوست بدن آن ها بسیار نازک و حساس می باشد، عروق موئینه پوستشان کاملا مشخص می باشد و چربی زیر بافت پوست دیده نمی شود.

ورم دست و پا

دست و پای این نوزادان ورم زیادی دارد که این نوع ورم به صورت عینی قابل مشاهده می باشد.

این علائم خاص در گذشته موجب استرس و نگرانی والدین بود اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تولید محصولات مراقبت تکاملی نوزادان نارس نیز میتوانند رشد طبیعی خود را ادامه دهند و به زندگی خود ادامه دهند.

اما سوالی که برای اکثر والدین پیش می آید این است که چه اتفاقی سبب زایمان زودرس میشود؟

عوامل مختلفی سبب زایمان زود تر از موعد میشود برای مثال می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

سن حاملگی در بانوان

بهترین سن برای بارداری بازه سنی 20 تا 35 سال است ، اگر بارداری زودتر از بیست سالگی و یا دیر تر از سی و پنج سالگی انجام شود؛احتمال نارس بودن نوزاد را در پی دارد.

مشکلات رحم مادران

بانوانی که الکل،سیگار و یا مواد مخدر مصرف میکنند و یا از داروهای غیر مجاز استفاده میکنند باعث بروز مشکلات خاص و عفونت در رحم خود میشوند،که این مشکلات باعث میشود خون رسانی داخل رحم دچار اختلال شود و شرایط برای نگه داری جنین محیا نباشد؛البته زایمان چند قلویی،مشکلات زنان و… نیز از دیگر عوامل اختلال رحم مادر است.

فعالیت سنگین و خسته کننده

شاید این جمله را بار ها شنیده اید که گفته میشود” بانوان باردار باید از تحرکات زیاد و فعالیت های سنگین و خسته کننده دوری کنند” این نوع تحرکات احتمال تولد زود هنگام را در پی دارد چرا که مراقبت کافی وجود نداشته و جنین در رحم مادر وضعیت نابسامانی دارد.

کمبود ویتامین های مورد نیاز در بدن مادر

کمبود ویتامین در بدن مادر سبب میشود تا جنین در رحم ویتامین های لازم را دریافت کند بنابراین در طول مدت زمان بارداری مادران باید بشدت به تغذیه خود نظارت داشته باشند.

کلام پایانی

درگذشته زایمان زود هنگام و تولد یک فرشته عجول استرس و نگرانی زیادی به همراه داشت اما امروزه به لطف تولید محصولات مراقبت تکاملی نوزادان نارس و پشرفت های چشم گیر علم پزشکی دیگر نگرانی و استرسی وجود ندارد و با رعایت برخی موارد میتوان از این زایمان پیش از موعد جلوگیری کرد اگر هم کودک شما اشتیاق و شور زیادی برای تولد زود تر داشت اصلا نگران نباشید چرا که فقط یک بازه کوتاهی این نوزادان باید مهمان در بیمارستان باشند و سپس بعد از مدتی به کانون گرم خانواده وارد میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.